O nas / kontakt
Ryjówka – Blog Wszechkulturowy
Wgryzamy się w kulturę i piszemy o wszystkim, co ciekawe. Od mainstreamu po geekowskie peryferia. Dostarczamy newsów, opinii i ciekawostek na temat filmów i seriali, komiksów, gier, książek, gadżetów,
miejsc i wydarzeń – wszystkiego, co interesujące w kulturze (mniej lub bardziej) popularnej.
Kim jesteśmy
Damian „Nox” Lesicki – marketingowiec, grafik i redaktor, fan komiksów, filmów i wszelkiej maści animacji (ze szczególnym uwzględnieniem Ghibli i Disneya). Niskobudżetowy cosplayer, niedzielny gracz i miłośnik dziobaków.
Jacek „Jako” Murawski – z zawodu analityk, po godzinach rysownik potworów. Fan komiksów i filmów jakości wszelakiej. Specjalista do spraw kaiju i robotów. Kolekcjoner figurek cierpiący na gromadnicę.
Obaj jesteśmy absolwentami kulturoznawstwa oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Od ponad dekady udzielamy się jako prelegenci i twórcy konkurów na konwentach i festiwalach. Piszemy także dla portalu w Ostatnia Tawerna. W 2020 r. odpalić nowe miejsce, w którym możemy dzielić się swoją pasją – facebookowy fanpage, którego rozszerzeniem jest strona internetowa.
Dlaczego Ryjówka?
Ryjówka zadebiutowała w 2012 r. jako „Konkurs Wiedzy Wszechfilmowej”. Powstała z potrzeby wykorzystania pozornie bezużytecznej wiedzy na temat filmów i seriali oraz zrobienia „wiedzówki ostatecznej”. Takiej, w której sami chcielibyśmy wziąć udział – zróżnicowanej pod kątem tematyki, poziomu trudności i rodzajów pytań, a jednocześnie stanowiącej ciekawą zabawę nawet dla przegranych (amerykańscy naukowcy udowodnili, że 99% uczestników zostaje do końca nawet po odpadnięciu z gry, ale niestety zgubiły nam się te badania).
Kiedy przyszło do wyboru nazwania naszego quizu, postanowiliśmy nawiązać do klasyki znanej z czasów szkolnych, czyli Kangura Matematycznego. W kwestii wyboru zwierzęcia, które mogłoby mu patronować, inspiracja nadeszła ze studiów, a konkretnie z zajęć dotyczących filmu prowadzonych przez nieocenioną prof. (wtedy jeszcze dr) Magdalenę Kamińską, która zaznajomiła nas z klasyką kinematografii klasy B, czyli „Zabójczymi ryjówkami” z 1959 r. wyreżyserowanymi przez Raya Kellogga. I tak powstała Ryjówka!
Dlaczego blog wszechkulturowy?
Tak, jak nasz konkurs obejmował zarówno najnowsze blockbustery, klasyki z początków kina i szroty kategorii Z, tak na blogu nie ograniczamy się do jednego medium, obszaru kulturowego ani przedziału czasowego. Chcemy pisać o wszystkim, co dla nas (oraz, mamy nadzieję, dla naszych czytelników) interesujące – od (pop)kulturowego mainstreamu po geekowskie peryferia dla prawdziwych koneserów/nerdów.
Współpraca
Wydajesz/dystrybuujesz książki, komiksy, gry, filmy, seriale? Organizujesz wydarzenie kulturalne: konwent, festiwal, koncert, seans, przedstawienie, widowisko? Szukasz recenzentów, reporterów, , prelegentów, prowadzących? Chcesz podjąć współpracę reklamową/promocyjną? Zapraszamy do kontaktu!
Napisz do nas na: ryjowkablog(małpa)gmail.com